Aktivity ve škole - květen

Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.
Aktivity ve škole - květen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Legiovlak
Dne 23. 5. mohli žáci 6. a 7. třídy navštívit legionářský vlak, který se skládá z celkem 14 vozů - polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových. Celá prohlídka byla okomentována panem průvodcem, který dětem přiblížil život legionářů.
 
Čaj o páté trochu jinak
21. květen je Mezinárodní den čaje. Třeťáci, s malým zpozděním, oslavili tento den ve středu 24. května. Dozvěděli se, z jaké země čaj pochází, jak se sklízí, suší a zpracovává. Zjistili, co znamená "čaj o paté", kdo ho zavedl a z jakého důvodu. Seznámili se s anglickým zvykem, který je však znám po celém světě.
A proč čaj o páté trochu jinak? Je zvykem, že se v Anglii podává čaj v 17:00, my ale takhle dlouho ve škole nejsme a tak jsme si dali čaj o páté vyučovací hodině. K domácímu ledovému čaji se podávaly sušenky a moc jsme si to užili. Během čajového dýchánku jsme si pověděli, co jsme dělali o víkendu, co se nám dneska líbilo, nebo na co se těšíme do budoucna.
 
Keramický kroužek ŠD
Výroba keramických talířů s otisky přírodnin, domalované akrylovými barvami. Fotky naleznete zde.
 
Osoba, číslo, čas - jednou, dvakrát, zas a zas....
Třeťáci využili krásného počasí a pomocí domina si procvičili určování mluvnických kategorií u sloves!     
   
 
Atletická olympiáda - 1.stupeň
Dne 22. května proběhla na prvním stupni atletická olympiáda. Své síly žáci poměřovali ve 4 disciplínách. Všichni se snažili dosáhnout těch nejlepších výsledků. Počasí nám přálo, možná jsme se i trochu opálili. Všichni jsme si sportovní dopoledne užili. Všem vítězům gratulujeme. Fotky zde.
 
Projektový den: Den včel - 3.třída
20. května se slaví Světový den včel, a tak si třeťáci 19. května zpestřili výuku projektovým dnem. Páteční den začali kooperativními obrázky a poté pokračovali tvorbou lapbooků o včele medonosné. V průběhu práce občas jedním okem mrkli na pohádku Pan Včelka, která vypráví o poslání včel a o tom, co by se stalo, kdyby si včelky vzaly dovolenou a nepracovaly. Lapbook obsahoval i interaktivní úkoly, které si společně vypracovali poslední vyučovací hodinu. Projektový den si všichni užili a dozvěděli se mnoho zajímavých a užitečných informací.
Fotky z projektového dne zde.
 
Atletická olympiáda - 2.stupeň
V pátek 19. května 2023 se konala atletická olympiáda žáků 2. stupně. Soutěžilo se ve skoku dalekém, hodu kriketovým míčkem, vrhu koulí, běhu na 60 m a vytrvalostním běhu. Všichni  bojovali s plným nasazením s cílem dosáhnout co nejlepších výsledků. Počasí bylo příznivé a žáci si celé sportovní dopoledne skvěle užili. Všem vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí a úspěchů v dalších sportovních aktivitách. Fotky zde.
 
 
 
 
Procvičování třeťáků
Ve třetí třídě žáci v rámci hodin českého jazyka probírají určování osoby, čísla a času u sloves. Jak nejlépe si toto učivo procvičit? No přeci na počítačích!
    
 
Exkurze Temelín
Ve středu 10. května se žáci 9. třídy vydali na exkurzi do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Při cestě jsme se zastavili v Bechyni, kde jsme udělali krátkou procházku po mostě Duha. Most je sdruženým mostem pro silniční i železniční provoz a je od roku 2014 prohlášen národní kulturní památkou.
 
Po příchodu do Infocentra Temelína už na nás čekala paní průvodkyně, se kterou jsme se přemístili do kinosálu. Zde jsme se dozvěděli, jak to v jaderné elektrárně vlastně chodí. Největším zážitkem byly 3D brýle, pomocí kterých jsme se s průvodcem virtuálně prošli vnitřními prostory elektrárny. Druhá část exkurze nás zavedla do 1. poschodí na výstavu ohledně minulosti, současnosti a budoucnosti jaderné energetiky. Další fotky z exkurze naleznete zde.
 
Dopravní soutěž
Dne 12. 5. 2023 odjely děti do Pelhřimova na oblastní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Do soutěže byla vyslána dvě družstva. Za mladší družstvo soutěžili: Tomáš Brabec, Matouš Tržil, Sára Okrouhlíková a Adéla Jandová. Starší družstvo se skládalo z: Hany Hrbkové, Natálky Hubičkové, Ondřeje Jílka a Františka Váni.
V této soutěži děti absolvovaly 4 disciplíny.
I. Pravidla provozu na pozemních komunikacích (test)
II. Pravidla provozu na pozemních komunikacích (jízda po dětském dopravním hřišti)
III. Jízda zručnosti na kole
IV. Zásady první pomoci (test)
 
Na dopravním hřišti hodnotili děti samotní policisté. Děti si mohly vyzkoušet, jaké to je projet čtyřmi průjezdnými body během 5 minut a udělat přitom co nejméně chyb. Na jízdě zručnosti zúročily praktické dovednosti, které se naučily na našem školním dopravním hřišti. Moc bychom chtěli pochválit všechny děti, které trávily svůj volný čas přípravou na samotnou soutěž a následně pogratulovat mladším dětem, které se umístily na 3. místě a získaly drobné dárky od města Pelhřimov a BESIPu.
Gratulujeme a těšíme se na další rok.
  
 
Den matek
Když rozevře máma dlaně,
položím si líčka na ně.
Pošeptám jí: "Mamko, mami,
víš, že voníš jahodami,
teplým létem, malinami?
Jak je dobře, že jsi s námi,
mámo, mamko, mami, mami.
 
V neděli 14. 5. mají svátek všechny maminky. Třeťáčci svým maminkám vyrobili květinu. Do okvětních lístků psali, jaká jejich maminka je, jak se jmenuje, co ráda dělá apod. Do listů pak napsali mamince vzkaz. 
    
 
Dopravní soutěž
Dne 2.5.2023 se konalo školní kolo dopravní soutěže, kterého se zúčastnili žáci od 4. – 9. třídy. Děti byly rozděleny do 3 skupin. První skupina se skládala z dětí ze 4. a 5. třídy, druhá z 6. a 7. třídy a poslední skupina byly děti z 8. a 9. třídy. Soutěž se skládala ze tří oblastí, a to z jízdy zručnosti, testech pravidel provozu na pozemních komunikacích a zdravovědy. Děti prokázaly na disciplínách nejen teoretické znalosti, ale také praktickou dovednost. Mnozí zjistili, že jízda zručnosti není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Ale i přes náročnost disciplín jsme získali z každé skupinky tři oceněný.
I. KATEGORIE
1. MÍSTO – Matouš Tržil (4. třída)
2. MÍSTO – Smetana Pavel (5. třída)
3. MÍSTO – Brabec Tomáš (4. třída)
 
II. KATEGORIE
1. MÍSTO – Dominik Kačena (7. třída)
2. MÍSTO – Adam Vlach (6. třída)
3. MÍSTO – Lukáš Amcha (7. třída)
 
III. KATEGORIE
1. MÍSTO – Tomáš Amcha (9. třída)
2. MÍSTO – Ondřej Jílek (8. třída)
3. MÍSTO – Miroslav Střádal (8. třída)
 
Tímto bychom chtěli poděkovat spolku SLUNÍČKO, které nám věnovalo finance na ceny pro výherce. Výherci na prvním místě získali poukaz do pizzerie PEPINO v hodnotě 250,- , na druhém místě děti získaly poukaz do Koh-i-nooru v hodnotě 150,- a na třetím místě získaly poukaz do Koh-i-nooru v hodnotě 100,-. Výhercům moc gratulujeme.
 
Aby to nebylo těm nejmenším žákům naší školy líto, i pro ně si paní učitelky připravily překážkovou jízdu. Využít mohli jízdní kolo či koloběžky.
  

tisk Tisknout   ↑ Nahoru