Den svatého Patrika

Den svatého Patrika je svátek, který se slaví každoročně 17. března na počest svatého Patrika, patrona Irska. Neslaví se jen v Irsku, jeho oslavy jsou v dnešní době oblíbené po celém světě. Největší oblibu má v USA, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek (symbolizující Svatou Trojici). Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení. Lidé v tento den jedí zelená jídla, těstoviny nebo zmrzlinu.

I my jsme letos slavili. Žáci 7. třídy si pro žáky naší školy připravily krátké povídání o životě svatého Patrika. Většina žáků se oblékla dozelena, společně jsme si zazpívali píseň, pochutnali si na zeleném pamlsku a dokonce pojedli oběd uvařený ze zelených (nezkažených) potravin.

Foto zde.